Działalność statutowa fundacji

Od samego początku istnienia fundacji celem głównym jaki nam przyświeca jest promocja edukacji technicznej wśród dzieci i młodzieży. Wybór tej właśnie dziedziny nie jest przypadkowy. Edukacja techniczna przez wielu ludzi rozumiana jest jako nauka obsługi komputera i Internetu. Tymczasem jest to temat o wiele głębszy.

Krok w krok z edukacją techniczną idą takie dziedziny jak matematyka, fizyka czy też język angielski, który został przyjęty jako główny język branży IT. Podczas organizowanych przez nas warsztatów ocieramy się również i o tą tematykę oraz obserwujemy wpływ nauk ścisłych na nasze codzienne życie oraz na sposób działania urządzeń, z którymi na co dzień mamy do czynienia.

Każdy rodzaj warsztatów jakie prowadzimy dobieramy pod kątem odpowiedniej grupy wiekowej. Bazując na naszych doświadczeniach wypracowaliśmy trzy przedziały wiekowe: 6 – 9 lat, 10 – 16 lat i 17+. Do każdej z tych grup wiekowych kierujemy inny rodzaj warsztatów.

Technika to nie tylko Internet i komputery

Pomimo tego, że już coraz młodsze dzieci świetnie radzą sobie z komputerem, to podstawowy problem pozostaje. Od lat słychać głosy, że dzieci nie radzą sobie z matematyką, że coraz mniej uczniów wybiera studia techniczne, bo są „ciężkie”, że bez dodatkowych korepetycji nie ma szansy na dobre wyniki… I tym właśnie się zajmujemy. Poprzez nasze warsztaty pomagamy dzieciom ćwiczyć umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów, umiejętności manualne, pracę zespołową oraz przede wszystkim – cierpliwość.

Warsztaty robotyki

To jedno z podstawowych naszych działań. Temat robotyki jest dziś o wiele bardziej popularny wśród dzieci niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki coraz lepszym materiałom dydaktycznym poziom warsztatów podnosi się z roku na rok. Podczas tych warsztatów, poza elementami programowania, dzieci głównie budują z klocków, przez co intensywnie ćwiczą w sobie tzw. małą motorykę, czyli sprawność rąk. A ta z kolei, zdaniem logopedów, przyczynia się do lepszego mówienia.

Naszą bazę dydaktyczną stanowią roboty LEGO Mindstorms z serii NXT 2.0 oraz EV3. Zestawy te idealnie nadają się dla najmłodszych pasjonatów techniki, gdyż nie wymagają wgłębiania się w tajniki elektroniki i automatyki. To z kolei pozwala na szybkie osiągnięcie efektu w postaci działającego robota. Proste zasady łączenia ze sobą poszczególnych elementów i jeszcze prostsze środowisko programistyczne Lego NXT-G to klucz do sukcesu.

Zobacz tematykę warsztatów z robotami LEGO

Warsztaty programowania

Pokrewnym tematem do robotyki jest programowanie. Żaden robot ani inny automat nie zadziała bez odpowiedniego programu. Choć mało kto zdaje sobie sprawę, to dotyczy to także sprzętów AGD. Poprzez pisanie programów komputerowych uczymy dzieci myślenia. Ćwiczymy z nimi umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności dokonywania wyborów i czytania ze zrozumieniem. Czyli wszystko to czego wymaga się w szkole przy rozwiązywaniu np. matematycznych „zadań z tekstem”.

Warsztaty programistyczne podzieliliśmy na 3 kategorie:

Programowanie obrazkowe w Scratch to warsztaty skierowane głównie do tych, którzy nie mieli nigdy styczności z programowaniem. Przy pomocy środowiska Scratch pokazujemy o co w ogóle chodzi z tym programowaniem komputerów. Na tym etapie nie uczymy żadnego konkretnego języka ale bazujemy na języku obrazkowym budując programy z gotowych puzzli. Zobacz czym jest Scratch i dlaczego używamy właśnie tego narzędzia.

Zobacz tematykę warsztatów programowania w Scratch

Warsztaty programowanie w języku C# (C-sharp) to propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą poznać bardzo potężny język jakim jest właśnie C#. Podczas tych warsztatów korzystamy ze środowiska MS Visual Studio. Zaczynamy od całkowitych podstaw. Poznajemy język od zera i pokonując wspólnie kolejne etapy nauczymy się pisać proste aplikacje okienkowe oraz internetowe.

Zobacz tematykę warsztatów programowania w języku C#

Programowanie aplikacji internetowych jest z jednej strony kontynuacją kursu programowania w C#, ale równie dobrze może być początkiem przygody z programowaniem aplikacji internetowych. Podczas tego kursu poznamy język HTML, który jest fundamentem stron internetowych, oraz jego nieodłącznego kompana – arkusz stylów CSS. Poznamy również zasady programowania w języku JavaScript oraz skorzystamy z dobrodziejstw takich frameworków jak jQuery czy Bootstrap. W końcowej fazie tego kursu połączymy siły HTML, jQuery, Bootstrapa i języka C#. Bazując na wzorcu MVC zbudujemy pierwszą poważną aplikację internetową.

Zobacz tematykę warsztatów Programowania Aplikacji Internetowych

Wypożyczalnia robotów

Wszystkim tym, którzy byli na naszych warsztatach chociaż raz (w tym również na darmowym ABC robotów), umożliwiamy rozwijanie swoich pasji w domu. W biurze fundacji prowadzimy wypożyczalnię robotów. Takich samych na jakich pracujemy podczas warsztatów. Wszystko po to, aby dać szansę rozwijania swoich pasji dzieciom, zwłaszcza tym, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego robota.

Zimowiska, kolonie i półkolonie

Ferie zimowe czy wakacje, to czas kiedy dzieci nieobciążone obowiązkami szkolnymi mogą poświęcić czas na rozwijanie swoich pasji twórczych. Dla rodziców jest to sposób na zorganizowanie dziecku czasu wolnego, gdy sami muszą iść do pracy. Zarówno na feriach jak i na wakacjach organizujemy turnusy, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Konkursy

Konkursy, quizy i zawody to jest co dzieci lubią najbardziej. Tutaj mogą się wykazać swoimi umiejętnościami i swoją wiedzą. Konkursy to wydarzenia, poprzez które promujemy zdrową rywalizację i ćwiczymy umiejętność pracy w zespole.

Pokazy

Ostatnim ważnym punktem naszego programu jest organizacja różnego rodzaju pokazów oraz imprez podczas których prezentujemy konstrukcje robotów zbudowane przez naszych podopiecznych oraz dajemy możliwość zabawy tymi konstrukcjami dzieciom, które jeszcze nie miały takiej okazji. Pokazy to ten element naszej działalności, który kierujemy głównie do firm, szkół i innych instytucji.