Kółko Robotyki

Warsztaty Kółko Robotyki

Kółko Robotyki to warsztaty kierowane do pasjonatów informatyki, elektroniki i majsterkowania.

Cena: 70 zł

Czas trwania: 90 minut

Cykl: 2 razy w miesiącu

Co robimy na takich warsztatach?

Zaczynamy od bardzo prostych obwodów elektronicznych, żeby zrozumieć zasadę działania podstawowych elementów. Z czasem wdrażamy się coraz głębiej w elektronikę do tego stopnia, żeby każde dziecko umiało zbudować swojego elektrycznego przyjaciela i zaprogramować go do jakiegoś zadania.

Na sam koniec uczymy się programować telefony i tablety żebyśmy mogli sterować naszymi robotami z tych urządzeń.

Czego się tam uczymy?

Kółko Robotyki to głównie elektronika i programowanie. Ale za nimi stoi wszechobecna matematyka i fizyka. Na warsztatach będziemy obliczać m.in. prędkość dźwięku, aby nasze roboty się bezpiecznie poruszały w otoczeniu. Policzymy też jak dużo elektronów płynie w przewodach i co zrobić żeby nie spaliły naszego układu. Dowiemy się czym się różni prąd od napięcia i jak to zmierzyć.

Wchodząc w głębiej w temat robotów nauczymy się układania algorytmów i rozumowania przyczynowo-skutkowego. Dowiemy się, że jednak nic się samo nie dzieje, a roboty wykonują to co im każemy.

Na czym pracujemy?

Do pracy z robotami wykorzystujemy m.in. zestawy Lego, ale podstawową platformą jest Arduino. Zanim jednak zaczniemy poznawać jego tajniki skupiamy się prostych podzespołach elektronicznych jak np. diody, rezystory czywłączniki. Uczymy się mierzyć pewne wielkości jak napięcie, prąd, rezystancja itp. Dopiero później przechodzimy do budowania układów opartych na Arduino.

Programowanie odbywa się w systemie Windows 7 na środowisku Arduino IDE, które jest oprogramowaniem bezpłatnym i można je sobie pobrać do ćwiczeń w domu.

Czy są jakieś wymagania?

Tak. Są trzy podstawowe wymagania:

  1. Chęci do poznawania nowych zagadnień.
  2. Umiejętność pisania na klawiaturze, rozumienie czym są pliki, foldery i programy. Utarło się takie powiedzenie, że dzieci "z tym się rodzą". Doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Umiejętności związane z komputerem często sprowadzają się do obsługi gier i portali społecznościowych. Kiedy trzeba wykorzystać komputer do czegoś pożytecznego, to zaczynają się problemy.
  3. Sprawne palce, aby wkręcać śrubki. Wbrew pozorom są to czynności, które dzisiejszym nastolatkom sprawiają najwięcej kłopotów.

Ile to trwa i jak zorganizowane są zajęcia?

Zajęcia trwają 90 minut co tydzień przez cały rok szkolny. W zależności od grupy są to różne dni tygodnia. Jeżeli dziecko nie mogło uczestniczyć w którychś zajęciach, to po wcześniejszym uzgodnieniu z nami, będzie mogło odrobić sobie je na zajęciach innej grupy (o ile taka grupa funkcjonuje).

Oprócz klasycznych warsztatów, wszyscy uczestnicy mają kontak mailowy z prowadzącym, a na bardziej ambitnych czekają dodatkowe zagadnienia i zadania do zrealizowania w domu. Zadania domowe nie są obowiązkowe ale są pewnym nakierunkowaniem młodych inżynierów na konkretne zadania. Dla tych najbardziej aktywnych i ambitnych przygotowaliśmy możliwość startu w zawodach robotów w różnych miastach Polski

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU


Harmonogram warsztatów "Kółko Robotyki"
Na obecną chwilę nie mamy w planie tych warsztatów.

Zobacz harmonogram wszystkich kursów