Robotyka dla dużych chłopców

Warsztaty Robotyka dla dużych chłopców

Robotyka dla dużych chłopców to warsztaty kierowane do pasjonatów informatyki, elektroniki i majsterkowania. Zajęcia te mają charakter modułowy. Oznacza to że każdorazowo omawiany jest inny temat związany z robotyką.0

Cena: 40 zł

Czas trwania: 90 minut

Cykl: warsztaty modułowe

Co robimy na takich warsztatach?

Zaczynamy od bardzo prostych obwodów elektronicznych, żeby zrozumieć zasadę działania podstawowych elementów. Z czasem wdrażamy się coraz głębiej w elektronikę do tego stopnia, żeby każde dziecko umiało zbudować swojego elektrycznego przyjaciela i zaprogramować go do jakiegoś zadania.

Na sam koniec uczymy się programować telefony i tablety żebyśmy mogli sterować naszymi robotami z tych urządzeń.

Czego się tam uczymy?

Robotyka dla dużych chłopców to głównie elektronika i programowanie. Ale za nimi stoi wszechobecna matematyka i fizyka. Na warsztatach będziemy obliczać m.in. prędkość dźwięku, aby nasze roboty się bezpiecznie poruszały w otoczeniu. Policzymy też jak dużo elektronów płynie w przewodach i co zrobić żeby nie spaliły naszego układu. Dowiemy się czym się różni prąd od napięcia i jak to zmierzyć.

Wchodząc w głębiej w temat robotów nauczymy się układania algorytmów i rozumowania przyczynowo-skutkowego. Dowiemy się, że jednak nic się samo nie dzieje, a roboty wykonują to co im każemy.

Na czym pracujemy?

Podstawową platformą jest Arduino. Zanim jednak zaczniemy poznawać jego tajniki skupiamy się prostych podzespołach elektronicznych jak np. diody, rezystory czywłączniki. Uczymy się mierzyć pewne wielkości jak napięcie, prąd, rezystancja itp. Dopiero później przechodzimy do budowania układów opartych na Arduino.

Programowanie odbywa się w systemie Windows 7 na środowisku Arduino IDE, które jest oprogramowaniem bezpłatnym i można je sobie pobrać do ćwiczeń w domu.

Czy są jakieś wymagania?

Tak. Są trzy podstawowe wymagania:

  1. Chęci do poznawania nowych zagadnień.
  2. Umiejętność pisania na klawiaturze, rozumienie czym są pliki, foldery i programy. Utarło się takie powiedzenie, że dzieci "z tym się rodzą". Doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Umiejętności związane z komputerem często sprowadzają się do obsługi gier i portali społecznościowych. Kiedy trzeba wykorzystać komputer do czegoś pożytecznego, to zaczynają się problemy.
  3. Sprawne palce, aby wkręcać śrubki. Wbrew pozorom są to czynności, które dzisiejszym nastolatkom sprawiają najwięcej kłopotów.

Ile to trwa i jak zorganizowane są zajęcia?

Pojedynczy moduł trwa 90 minut. W trakcie roku szkolnego tych modułów jest minimum 10. Za każdym razem poruszany jest inny temat. Moduły się co jakiś czas powtarzają, więc kolizja z innymi zajęciami nie przeszkodzi w zdobywaniu doświadczenia.


Harmonogram warsztatów "Robotyka dla dużych chłopców"
Na obecną chwilę nie mamy w planie tych warsztatów.

Zobacz harmonogram wszystkich kursów