Szkółka programowania

Warsztaty Szkółka programowania

Szkółka Programowania w IMPERIUM TECHNIKI to cykl warsztatów, których zadaniem jest nie tyle nauka jakiegoś konkretnego języka programowania, co skupienie się na umiejętności dobierania narzędzi (w tym wypadku języka programowania) w zależności od zadania. Naukę programowania zaczynamy od zupełnych podstaw. Dzieci, które nigdy nie miały styczności z programowaniem poradzą sobie bez problemu. Wiedza dawkowana jest w małych porcjach. A na zajęciach stawiamy głównie na praktykę. Przecież chodzi o to żeby programować, a nie uczyć się o programowaniu. W zależności od stopnia zaawansowania dzieci są podzielone na grupy.

Cena: 120 zł/m-c

Czas trwania: 90 minut

Cykl: warsztaty raz w tygodniu

Czego się uczymy?

Jednym z pierwszych kroków w nauce programowania dla dzieci jest poznanie sposobu w jaki myśli komputer. Idealnym narzędziem do tego jest Scratch. Na czym polega programowanie w Scratch opisujemy w artykule "Scratch - programowanie dla najmłodszych". Zapraszamy do lektury.

Kolejne etapy naszego kursu programowania polegają na stopniowym przechodzeniu do klasycznych języków programowania. Stąd między innymi programowanie w Minecraft. Dzięki połączeniu gry z pisaniem programu w języku Python płynnie przechodzimy do poznania środowisk programistycznych. Potem już łatwo przechodzimy do poznawania kolejnych języków programowania takich jak np.: C++/C#, HTML czy JavaScript oraz do ich zastosowania w praktyce.

Na czym pracujemy?

Jak już zostało wspomniane pracujemy na programie Scratch i korzystamy z Minecrafta. Na poziomie bardziej zaawansowanym korzystamy z klasycznych środowisk programistycznych jak np. Sublime Text czy Microsoft Visual Studio. Większość z tych programów jest darmowa i można śmiało ćwiczyć umiejętności programistyczne w domu.

Czy są jakieś wymagania?

Tak. Są dwa podstawowe wymagania:

1. Chęci do poznawania nowych zagadnień.

2. Umiejętność pisania na klawiaturze, rozumienie czym są pliki, foldery i programy. Utarło się takie powiedzenie, że dzieci "z tym się rodzą". Doświadczenie jednak pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Umiejętności związane z komputerem często sprowadzają się do obsługi gier i portali społecznościowych. Kiedy trzeba wykorzystać komputer do czegoś pożytecznego, to zaczynają się problemy.

Ile to trwa i jak zorganizowane są zajęcia?

Zajęcia trwają 90 minut co tydzień przez cały rok szkolny. W zależności od grupy są to różne dni tygodnia. Jeżeli dziecko nie mogło uczestniczyć w którychś zajęciach, to po wcześniejszym uzgodnieniu z nami, będzie mogło odrobić sobie je na zajęciach innej grupy (o ile taka grupa funkcjonuje).

Oprócz klasycznych warsztatów, wszyscy uczestnicy mają kontak mailowy z prowadzącym, a na bardziej ambitnych czekają dodatkowe zagadnienia i zadania do zrealizowania w domu. Zadania domowe nie są obowiązkowe ale są pewnym nakierunkowaniem młodych programistów na konkretne zadania. Dzięki temu nie muszą koncentrować się na tym "co by tu zaprogramować..."

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU


Harmonogram warsztatów "Szkółka programowania"
Na obecną chwilę nie mamy w planie tych warsztatów.

Zobacz harmonogram wszystkich kursów