Jak wynika z danych zgromadzonych przez Office for National Statistics (ONS), w połowie 2021 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało prawie 700 tysięcy osób mających polskie obywatelstwo. I choć dziś, po ponad roku, statystyki te mogą być nieco inne, nie zmienia to faktu, że na Wyspach Brytyjskich nadal mieszka wielu naszych rodaków. Nic więc dziwnego, że przesyłki paczek do Anglii, Szkocji czy Walii – czy to prywatne, czy biznesowe – są codziennością. I chociaż od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej minęły już prawie trzy lata, wiele osób wciąż zastanawia się, jak wygląda wysyłka paczek kurierskich po Brexicie.
Wysyłka paczki do Holandii i innych krajów Unii Europejskiej a przesyłki do Wielkiej Brytanii – różnice
Wysyłka paczki do Holandii, Francji, Niemiec czy innego kraju Unii Europejskiej nie jest niczym skomplikowanym. Paczki do krajów należących do wspólnoty wysyła się tak samo, jak paczki krajowe, choć trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie firmy kurierskie oferują wysyłkę paczek międzynarodowych dla klientów indywidualnych. Możesz jednak wysłać paczki do Holandii z firmą GLS.
Wysyłka paczek zagranicznych do krajów Unii Europejskiej jest jednak wygodna także dla klientów biznesowych. Chociaż sklep internetowy wysyłający towary poza granice kraju jest uważany za eksportera, dostawy międzynarodowe na terenie wspólnoty przebiegają bardzo sprawnie – przesyłki kurierskie przeprowadzane między państwami UE nie wymagają odprawy celnej i faktury handlowej (nie licząc wyrobów akcyzowych czy chemikaliów).
Zgoła inaczej sytuacja wygląda, gdy chodzi o transport paczki do Wielkiej Brytanii. Wyjście Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej w styczniu 2020 roku sprawiło, że wysyłki paczek między Polską a Wielką Brytanią stały się bardziej skomplikowane – choć nie aż tak, jak mogłoby się wydawać…
Wysyłka paczek do Anglii, Szkocji lub Walii – formalności
Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, że choć Wielkiej Brytanii nie ma już w Unii Europejskiej, jej siła gospodarcza sprawia, że zarówno UE, jak i Zjednoczone Królestwo dążą do upłynnienia handlu. Na Wyspy bez problemu można wysyłać produkty bez dodatkowych opłat celnych – ale tylko towary, które zostały wyprodukowane w Unii Europejskiej lub w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu przy wysyłce wymagane jest potwierdzenie pochodzenia towaru.
Paczki biznesowe zawierające produkty pochodzące z kraju trzeciego są natomiast objęte konkretną dokumentacją. Właściciel sklepu internetowego musi w takich okolicznościach przygotować list przewozowy i fakturę z następującymi informacjami:
- numer EORI – identyfikacja nadawana przez Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, którą mają wszystkie sklepy eksportujące towary poza UE;
- informację o kraju pochodzenia towaru;
- Incoterms – informacje dotyczące miejsca dostarczenia towaru oraz podmiotu, który organizuje i opłaca transport;
- Opis wartości i zawartości przesyłki.
Dodatkowa dokumentacja wymaga druku pełnomocnictwa przy odprawie celnej, oświadczenia eksportera, faktury handlowej lub proforma i oświadczenia o pochodzeniu towaru przygotowane w dwóch językach.
W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o paczkach niehandlowych – na przykład upominkowych czy prezentowych wysyłanych do rodziny i znajomych. Nie są one objęte opłatą celną i opodatkowaniu VAT niezależnie od pochodzenia towaru – pod warunkiem że ich wartość nie przekracza 39 £. Ta sama zasada obowiązuje przy wykonywaniu transakcji sprzedażowych między osobami niebędącymi podmiotami gospodarczymi.
Czego nie można wysyłać do Wielkiej Brytanii w paczce?
Chcąc wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii, musimy wiedzieć, co może się w niej znaleźć, a co nie. Wytyczne są regulowane bardzo konkretnie, a ogólna zasada mówi, że do Wielkiej Brytanii nie można wysyłać towarów niebezpiecznych, zabronionych przez prawo międzynarodowe i wskazanych jako niedozwolone przez konkretne firmy kurierskie.
Do przykładowych produktów, których nie wyślemy do Anglii, Szkocji czy Walii, należą:
- Wyroby alkoholowe;
- Wyroby tytoniowe i narkotyki;
- Żywe rośliny i zwierzęta;
- Materiały łatwopalne;
- Produkty płynne i łatwo psujące się.
Jak długo idzie paczka z Polski do Wielkiej Brytanii?
Standardowo paczka wysłana z Polski dociera do Wielkiej Brytanii w ciągu od trzech do siedmiu dni roboczych. Dokładny czas dostawy zależy od wielu czynników – między innymi standardów panujących u danego kuriera (czy firma pracuje w weekendy), odległości punktu dostarczenia od magazynów, czy dnia nadania paczki. Na wydłużenie dostawy wpływa też odprawa celna w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.
Paczki do Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii z GLS
Niezależnie od tego, czy wysyłasz paczki do Francji, Holandii i innych krajów UE, czy do Wielkiej Brytanii, korzystaj z usług doświadczonych firm kurierskich, mających rozbudowaną sieć transportową w wielu krajach Europy. Przykładem takiego kuriera może być firma GLS, z której ofertą możesz zapoznać się na stronie internetowej https://gls-group.com/PL/pl/wysylanie-paczek/przesylki-miedzynarodowe/paczki-do-francji.